Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki – na czym polega i jak postępować w sytuacji gdy przysługują nam roszczenia względem niewypłacalnej spółki z o.o.
Na czym polega odpowiedzialność subsydiarna członków zarządu
Zgodnie z art. 299 k.s.h. „jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania”. Odpowiedzialność jest subsydiarna, ponieważ powstaje dopiero wtedy, gdy egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna. Solidarność odpowiedzialności z kolei polega na tym, że wierzyciel może pozwać zarówno wszystkich członków zarządu jak i każdego z nich wedle własnego wyboru, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z nich zwalnia pozostałych. Wierzyciel może więc wedle własnego wyboru pozwać tylko niektórych z ponoszących odpowiedzialność członków zarządu. Przesłankami odpowiedzialności członków zarządu jest istnienie niezaspokojonego zobowiązania spółki i bezskuteczność egzekucji przeciwko spółce.
Jak przygotować się do przesłuchania
w charakterze strony
Niniejsze opracowanie przygotowałam z myślą o Członkach Zarządów, oraz o osobach prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, którzy niebawem mają być przesłuchiwani w charakterze strony w postępowaniu sądowym. Zebrałam w nim wskazówki będące wynikiem mojej dotychczasowej praktyki. Wskazówki te pomogą efektywnie przygotować się do przesłuchania, tak aby przesłuchanie było zwieńczeniem wysiłków i kosztów włożonych w proces i w jak największym stopniu przyczyniło się do wygranej w sprawie.
Poradnik kieruję do osób zapracowanych, które zapewne na koniec procesu, kiedy Sąd wzywa ich do stawiennictwa w charakterze strony, o sprawie nie chcą już nic słyszeć. Postaram się jednak przekonać Państwa, że to jest właśnie moment na mobilizację..